Julkaistavissa heti.

Kouvolan Vihreät siirtää ex-puheenjohtaja Erkka Koskisen sivuun yhdistyksen toiminnasta ja Vihreiden valtuustoryhmistä yhdistyksen taloudenhoitoon liittyvien epäselvyyksien vuoksi.

Kouvolan Vihreiden nykyinen hallitus on havainnut taloudellisia epäselvyyksiä Erkka Koskisen vastuulla olleissa yhdistyksen varoissa. Yhdistys on tehnyt asiasta rikosilmoituksen. Erkka Koskinen erosi puheenjohtajan tehtävästä 23.4.2022 eikä osallistu enää yhdistyksen toimintaan.

Erkka Koskinen on ollut varavaltuutettuna Vihreiden valtuustoryhmän jäsen Kouvolan kaupunginvaltuustossa sekä Kymenlaakson aluevaltuustossa. Valtuustoryhmät järjestäytyvät uudelleen kesäkuun kaupunginvaltuustossa sekä aluevaltuustossa ilman Koskista.

Yhteydenotot:

Jaana Lehtilä
Kouvolan Vihreiden vt. puheenjohtaja
kouvolanvihreat@gmail.com
puh. 044 243 6015

Kaisa Spies
Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja,
Kouvolan kaupunginvaltuusto.
kaisa.spies@kouvola.fi
puh. 050 5182 785

Katja Andrejev
Vihreän aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja,
Kymenlaakson hyvinvointialue.
katja.andrejev@vihreat.fi
puh. 044 5089 206